Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 55:

Bursztynowy Szlak Rowerowy Greenways Nowa Huta - Niepołomice

Projekt odrzucony: Zadanie odrzucone na podstawie §2 i §17 ust. 1 pkt. 7 Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. Zadanie polega na wyznaczeniu przebiegu i oznakowaniu Bursztynowego Szlaku Rowerowego Greenways na odcinku 20 km Nowa Huta – Niepołomice. Powyższa inwestycja wymaga opracowania i uzyskania zatwierdzenia projektów organizacji ruchu, które w sposób jednoznaczny określą ilość i lokalizację znaków, odległości między nimi oraz sposób montażu. Całe działanie musi zostać poprzedzone opracowaniem koncepcji przebiegu trasy wraz z wybraniem optymalnego wariantu. Szczegółowa analiza przeprowadzona na etapie koncepcji będzie musiała uwzględniać realizowane i planowane do realizacji ścieżki na terenie Krakowa oraz stan prawny działek, po terenie których ma przebiegać. Należy zaznaczyć, że tego typu zadanie wymaga dłuższego czasu realizacji niż 2 lata, natomiast wskazanie realnych kosztów będzie możliwe do określenia dopiero po etapie wybrania wariantu przebiegu trasy i po opracowaniu projektów organizacji ruchu. Realizacja powyższego przedsięwzięcia będzie wymagała wejścia w tereny działek nie należących do Gminy Miejskiej Kraków. Działki na trasie od Placu Centralnego do Niepołomic częściowo są własnością osób prywatnych, Zakładów energetycznych, Gminy Przewóz, Gminy Mogiła, Arcelormittal Poland S.A., Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Krakowie. W ramach procedury Budżetu Obywatelskiego projekty nie mogą być realizowane na gruntach nie należących do Gminy Miejskiej Kraków. Ponadto, Bursztynowy Szlak Rowerowy realizowany jest kompleksowo przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK przy udziale Stowarzyszenia Greenways Polska. Powyższy szlak przez miasto Kraków jest planowany do realizacji w przyszłości po uzyskaniu określonych środków zarówno na prace projektowe, w tym organizację ruchu, jak i na same oznakowanie. Biorąc pod uwagę powyższe wnioskowany zakres inwestycji opiniuje się negatywnie.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

75 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: przylasek rusiecki

Krótki opis projektu

Projekt zakłada odnowienie oznakowania oraz weryfikację przebiegu rowerowego Bursztynowego Szlaku Greenways na odcinku Nowa Huta-Niepołomice dającego możliwość dotarcia mieszkańcom Krakowa m.in. do kąpieliska w Przylasku Rusieckim i nowych atrakcji.

Opis projektu

Bursztynowy Szlak Greenways jest szlakiem międzynarodowym, prowadzącym przez Polskę, Słowację i Węgry śladami starożytnego szlaku, którym transportowano bursztyn znad Morza Bałtyckiego nad Adriatyk. Pierwsi trasę tą przebyli Celtowie, ale rozkwit szlaku miał miejsce w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

 

Dzisiaj, podróżując Bursztynowym Szlakiem można podziwiać znane historyczne miasta i wiele obiektów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (m.in. Budapeszt, Banska Stiavnica, Kraków) oraz malownicze tereny wiejskie o wysokich walorach przyrodniczych i kulturowych. Szlak zaczyna się na Węgrzech, prowadząc przez doliny Dunaju i rzeki Ipel, gdzie na uwagę zasługują zabytkowe miasta Szentendre, Vac i Nagymaros. Dalej, trasa prowadzi przez zróżnicowany krajobraz na pograniczu węgiersko-słowackim, z tradycyjnym budownictwem z cegły i charakterystycznymi, wielkimi bramami strzegącymi kolorowych, obrośnietych winoroślą domków. Wreszcie, szlak dociera do tradycyjnych wsie karpackich o drewnianej zabudowie, jak Podbiel, Kvacany, Zubrzyca Wielka, Lanckorona na terenach północnej Słowacji i w południowej Polsce. Bursztynowy Szlak łączy ludzi i miejsca o bogatych i różnorodnych tradycjach kulturowych, rękodzielniczych i kulinarnych.

Główne atrakcje turystyczne i ważniejsze miejscowości wzdłuż szlaku (dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe).
 
Ważniejsze miejscowości wzdłuż szlaku:
Szlak do Krakowa prowadzi głównie przez małe miasta i wsie, takie jak Lipnica Wielka, Zawoja, Stryszawa, Zembrzyce, Stryszów, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Wola Radziszowska, Radziszów, Skawina, Tyniec, Kraków, Kraków-Nowa Huta, Niepołomice. 
 
Podróż szlakiem można zacząć w każdej z miejscowości na trasie, która ma połączenia komunikacji publicznej.
Projekt zakłada weryfikacje, odtworzenie i dostosowanie szlaku rowerowego do dzisiejszych warunków.
 
Projekt będzie weryfikowany i konsultowany z projektodawcą.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Odtworzenie wytyczonego głównego Bursztynowego Szlaku Greenways pozwoli mieszkańcom Krakowa na alternatywne i aktywne dotarcie do atrakcji Nowej Huty w tym do nowopowstałego kąpieliska w Przylasku Rusieckim. 

 
 
Bursztynowy Szlak Greenways prowadzi on aktualnie terenami odległymi od ruchliwej ul. Igołomskiej poprzez nowohuckie wsie, pola i łąki tym samym uatrakcyjnia podróż wybierającym tą alternatywę rowerzystom. Przypomnijmy, że pomimo, że prowadzone są prace przeciwpowodziowe i na koronie wałów powstanie scieżka rowerowa to od strony Krakowa-Nowej Huty będzie przerwana wejściem do portu rzecznego Arcelor Mittal a przewidziany tem mostek techniczny nie będzie udostępniany osobom postronnym. Dlatego też odnowienie Bursztynowego Szlaku Greenways jest świetną alternatywą dotarcia do atrakcji znajdujących się po tej stronie rzeki Wisły.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Projekt i weryfikacja szlaku w terenie 25 000,00 PLN
Realizacja Realizacja zadania 50 000,00 PLN
75 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja projektu Realizacja projektu 2024

Galeria

powrót